Jak prawidłowo ułożyć ciało na wodzie? Ćwiczenia do kraula!

Tonące nogi, problemy z koordynacją, opadające biodra… Brzmi znajomo? Jeśli tak, to zacznij od podstaw. Najlepszym momentem na rozpoczęcie prawidłowego ułożenia ciała na wodzie jest okres przygotowawczy, ale jeśli masz duże problemy z powyższymi 3 elementami, to każdy moment będzie dobry, bo rozpocząć naukę pływania na nowo.

 

Podczas triathlonu, w szczególności na długich dystansach nóg używamy nie do napędu, tylko głównie do stabilizacji ciała i koordynacji z ramionami. Ponadto niską pozycję ciała na wodzie w trakcie zawodów niwelujemy pianką neoprenową, która skutecznie podnosi nam biodra i kończyny dolne. A co gdy pływanie jest bez pianki? Wtedy należy odrobić prace domową i skupić się na prawidłowym ułożeniu ciała na wodzie, co jest podstawą do przyśpieszenia kraula. Nieprawidłowe ułożenie ciała oraz nieprawidłowa praca nóg, negatywnie wpływa na każdy ruch ramion oraz głowy. Jak temu zaradzić? Przygotowaliśmy materiał wideo z 3 podstawowymi ćwiczeniami wspomagającymi prawidłowe ułożenie ciała na wodzie, które przeznaczone są dla zawodników uczących się pływać, jak również dla tych, którzy mają problem z tonącymi nogami.

 

 

Ćwiczenie nr 1: Pozycja wyjściowa do prawidłowego ułożenia bioder i kończyn dolnych.
Zacznij od odbicia się od ściany. Barki miej rozluźnione, a ręce ułóż wzdłuż ciała. Obciągnij stopy, palce nie mogą być zadarte do góry. Rozpocznij dynamiczną pracę nogami, ale postaraj się nie robić zbyt dużej amplitudy ruchu. Solidnie pracując nogami, nie bój się zrobić piany na wodzie. Twoja głowa powinna być przedłużeniem ciała, a wzrok skieruj w dół. W tym ćwiczeniu najlepiej użyj płetwy do nabrania większej prędkości oraz rurki czołowej, która pozwoli Ci na odpowiednie ułożenie ciała bez konieczności brania oddechu na jedną, czy drugą stronę, a także umożliwi prawidłowe ułożenie głowy. Jeśli zobaczysz pozytywne efekty, poczujesz się pewniej i będziesz płynąć swobodnie, to oznacza, że możesz zacząć eliminować płetwy, a w drugiej kolejności rurkę, zarazem wprowadzając rotację barków wraz z oddechem na obie strony.

 

Ćwiczenie nr 2: Stabilizacja pozycji ciała na wodzie poprzez wysunięcie rąk do przodu.
Drugie ćwiczenie jest starszą siostrą tego pierwszego. Jedyna różnica, to ułożenie kończyn górnych, które tym razem są z przodu. Pamiętaj, że w tym ćwiczeniu również zaczynaj od pływania w płetwach i w rurce czołowej, a z biegiem czasu używaj co raz mniej sprzętu.

 

Ćwiczenie nr 3: Jedna ręka wysunięta do przodu, a druga wzdłuż tułowia.
Trzecia wersja ćwiczenia, które sprzyja prawidłowemu ułożeniu ciała na wodzie, w którym jedna ręka jest ułożona wzdłuż tułowia, a druga jest wyprostowana z przodu. Tradycyjnie na pierwszych treningach zacznij wykonywać to ćwiczenie używając płetw i rurki. W przypadku, gdy dojdziesz już do wprawy i pływanie bez sprzętu nie będzie sprawiało Ci trudności, wtedy wiedz, że Twoje biodra i nogi są już na właściwym miejscu :)