Za nami Mistrzostwa Europy w Triathlonie Olsztyn 2022!

W dniach 27-29 maja 2022 roku w stolicy Warmii i Mazur, w Olsztynie, odbyły się Mistrzostwa Europy w Triathlonie. Do rywalizacji o tytuł Mistrza Starego Kontynentu stanęli zawodnicy Elity, U23, Juniorów, Age-Group oraz Paratriathloniści. W niedziele, po raz dziesiąty, rozegrano również zawody z cyklu Elemental Tri Series. Mieliśmy ponadto okazję obserwować rywalizację w kategoriach: młodziczek, młodzików, juniorów i juniorek młodszych z cyklu Pucharu Polski.

Pogoda w Olsztynie nie była łaskawa dla zawodników i kibiców, było deszczowo, wietrznie i dość zimno. Poza tym jednym szczegółem, na który nikt nie miał wpływu, zawody przebiegły we wspaniałej atmosferze i bez większych problemów. Na listach startowych znajdowało się prawie 1000 zawodników i zawodniczek z 36 krajów.

Jako pierwsi do współzawodnictwa, w podziale na 6 kategorii, przystąpili Paratriathloniści, którym ze względu na pogodę i temperaturę wody w Jeziorze Ukiel zmieniono rywalizacje z triathlonu na duathlonach. Zawodnicy rywalizowali w formule: 2.4 km biegu / 14.7 km jazdy na rowerze / 5.2 km biegu. Polskę w ramach Mistrzostw Europy w Paratriathlonie reprezentowali: Marta Dzieciątkowska (PTS5), Monika Belczewska (PTS5) i Angelika Biedrzycka (PTVI) wraz Ewa Bugdoł w roli przewodnika oraz Adam Śliż (PTS5). Choć nasi zawodnicy nie wywalczyli medali to zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i napawa nas to optymizmem przed kolejnymi startami tej grupy.

Podczas rywalizacji Juniorów najlepiej zaprezentowała się 19-letnia Weronika Ptaszyńska, która jako jedyna z reprezentantów Polski zakwalifikowała się do finału A. Ptaszyńska zakończyła finałowe zmagania na dobrej, 18 pozycji. Zjawiła się na mecie z czasem 27:30. Mistrzynią Europy Juniorów została Tilda Månsson ze Szwecji.

Wśród mężczyzn po zaciętej walce mistrzem Europy Juniorów został Francuz Leo Fernandez, który na mecie zameldował się z czasem 23:35, a na ostatnim odcinku trasy wyprzedził Euana De Nigro. Na starcie finałów B juniorek i juniorów zjawiło się czworo reprezentantów Polski: Młynarska, Wąsik, Kulik i Glapa.

W finale A mistrzostw Europy w Olsztynie kobiet Elity i U23 wystartowała Roksana Słupek. Rywalizacje zdecydowanie zdominowały reprezentantki Niemiec, które zajęły dwa najwyższe stopnia podium – złoto przypadło w udziale Ninie Eim, a srebro wywalczyła Lenę Meißner. Trzecie miejsce zdobyła reprezentantka Szwajcarii Cathia Schar (25:21). Roksana Słupek zakończyła rywalizację dopiero na 24 miejscu wbiegając na metę z wynikiem 26:24. W głównym wyścigu mężczyzn Elity/U23 walczyli dwaj reprezentanci Polski: Maciej Bruździak (16 lokata) i Michał Oliwa (22 miejsce). Zwycięzcą tej rywalizacji został reprezentant Niemiec -Valentin Wernz z czasem 23:27. Srebro wywalczył Barclay Izzard z Wielkiej Brytani (23:29), a brąz Francuz Anthony Pujades (23:30).

2022.05.28 Olsztyn
Europe Triathlon Championships

W Olsztynie do rywalizacji przystąpili też zawodnicy w ramach Elemental Triathlon Series. Był to już 10 zawody tej serii zorganizowane w Olsztynie. Zawodnicy mieli do pokonania dystans supersprinterski, czyli 400 m pływania / 10 km jazdy na rowerze / 2,5 km biegu.Zwycięzcą tego efektownego i bardzo dynamicznego wyścigu został Marcin Ławicki, a wśród kobiet Nataliia Kolesova z Kanady.

Do walki o medale stanęli również zawodnicy w juniorskich sztafetach.

W skład polskiej drużyny mieszanej wchodzili: Filip Glapa, Weronika Ptaszyńska, Kamil Kulik oraz Józefina Młynarska. Na starcie stanęły 23 drużyny. Każdy z zawodników miał do pokonania 300 m pływania / 8 km jazdy na rowerze / 2 km biegu. Reprezentacja Polski ostatecznie zajęła 12 pozycję, z rezultatem 1:43:52. Najszybsza w niedzielę była reprezentacja Niemiec, z łącznym czasem 1:39:37, tym samym wyprzedzili Francję o 33 sekundy. Najniższy stopień podium uzupełnili Brytyjczycy, z wynikiem 1:40:18.

Do rywalizacji o medale Mistrzostw Europy stanęli zawodnicy AG. Wyścig odbywał się na dystansie standard 1500 m pływania / 40 km jazdy na rowerze / 10 km biegu, a start odbywał się falami w kategoriach wiekowych. Zawody te były najbardziej emocjonującą częścią weekendu, ze względu na wielu zawodników startujących z orzełkiem na piersi.

Najszybszą triathlonistkom wśród AG okazała się Joanna Sołtysik, która wygrała zarówno swoją kategorię wiekową, jak i rywalizację open. Pierwsza na metę wbiegła Alicja Pyszka-Bazan, ale została decyzją sędziego zdyskwalifikowana. Zawodniczka otrzymała 15 sekundową karę, na etapie kolarskim, za blokowanie innego zawodnika. Karę powinna, według przepisów, odbyć w najbliższym namiocie kar, czego nie zrobiła, za co została ukarana.

Rewelacyjnie zaprezentował się 23letni Mateusz Gajewski, który wygrał swoją kategorię wiekową, M20, a jednocześnie zameldował się na mecie jako drugi mężczyzna open, z czasem 1:58:34. Szybszy od niego był jedynie bardzo doświadczony na arenie międzynarodowej, zawodnik z kategorii M45, Brytyjczyk – Donald Brooks (1:57:53).

Na podium Polki stawały jeszcze kilkukrotnie. Wiktoria Opielak zdobyła złoty krążek mistrzostw Europy w K18, pokonując trasę w czasie 2:43:24. Sandra Kopiczko zajęła drugie miejsce w kategorii K25. Zameldowała się na mecie z wynikiem 2:13:16. W kategorii wiekowej K30 triumfowała Monika Szorek-Heitzman. Srebro w K40 zdobyła Agnieszka Kropiewnicka, a brąz Julita Sikora w K45.

Kapitalnie zaprezentowała się męska część reprezentacji Polski. W M18 panowie zdobyli dwa medale. Mieszko Szymański (2:31:49) cieszył się ze srebra, a Jacek Bagiński (2:43:03) z brązu. Kategoria M20 to prawdziwy pogrom w wykonaniu Polaków, którzy zgarnęli wszystkie trzy krążki. Gajewski złoto, Maciej Wiśniewski zdobył srebrny medal, pokonując trasę z czasem 2:03:25, trzeci był Karol Kozak. Kolejne polskie podium mieliśmy w kategorii M35, gdzie najlepszy okazał się Łukasz Lis (2:02:57). Artur Czerwiec został srebrnym medalistą ME, w kategorii M45. Pokonał trasę z czasem 2:06:53 i był zadowolony z wyniku, mimo że nie udało mu się obronić mistrzostwa Europy. Złoto w kategorii M50 zdobył polski faworyt Marcin Konieczny. Z brązowym medalem wyjechał z Olsztyna Cezary Figurski startujący w kategorii M55. Tomasz Brett został złotym medalistą kategorii wiekowej M60, przekraczając metę z wynikiem 2:22:35. Najstarszym polskim zawodnikiem, który cieszył się z medalu, jest Andrzej Szczepanik (2:53:44). W M70 uplasował się na drugim miejscu.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy! To był wspaniały weekend!

????????????????????????????????????????????????????????????????????????