Rower szosowy vs czasowy! Jaka jest różnica w prędkości?

Pytanie z tematu tego artykułu nurtuje chyba wszystkich triathlonistów :) Tak więc o ile i czy w ogóle rower czasowy jest szybszy od szosowego? Aby sprawdzić to na własnej skórze pojechałem dwa testy kolarskie na przysłowiowego „maxa”, a obie próby, odbywały się w odstępie tygodniowym od siebie. Zarówno jeden, jak i drugi odcinek był wykonywany w bardzo podobnych warunkach atmosferycznych: słońce, temperatura powietrza ok 25 st. C, a do tego jak na warunki kieleckie lekko dokuczliwy wiatr ;)

Trasa na jakiej jechałem test to 36-cio kilometrowa pętla, która jest mocno pofałdowana i której start i meta była przy Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Olimpic w Strawczynku (mapa trasy wraz z przewyższeniami poniżej). Te osoby, które startowały kilka lat temu na Elemental Triathlon Series w tej miejscowości doskonale wiedzą, że tutejsze trasy nie są płaskie, dlatego sprawdzian nie do końca odda realną różnicę jaka mogłaby być pomiędzy szosówką i czasówką na płaskim odcinku. Nic jednak straconego, bo zamierzam uzupełnić ten artykuł o cztery kolejne testy na rowerze szosowym i na rowerze czasowym. Dwa z nich na zupełnie płaskiej trasie, a kolejne dwa na typowo górskim odcinku góra-dół. Co z tego wyniknie? Zobaczymy wkrótce! Tymczasem zapraszam do porównania szosówki vs czasówki na pofałdowanym odcinku!

 

Rower szosowy vs czasowy – test kolarski na trasie pofałdowanej

DANEROWER SZOSOWYROWER CZASOWY
Dystans odcinka36,02 km36,02 km
Czas odcinka1:09:011:04:01
Suma przewyższeń odcinka+455/-455 m+455/-455 m
Różnica wysokości odcinka154 m (od 262 do 406)154 m (od 262 do 406)
Średnia prędkość odcinka31,31 km/h33,76 km/h
Różnica w czasie+0:05:00 w stosunku do testu na rowerze czasowym-0:05:00 w stosunku do testu na rowerze szosowym
Różnica w średniej prędkości-2,45 km/h w stosunku do testu na rowerze czasowym+2,45 km/h w stosunku do testu na rowerze szosowym