Morze biegaczy ponownie na ulicach Gdańska – za nami jubileuszowa edycja AmberExpo Półmaraton 2018

W miniony weekend Gdańsk kolejny raz gościł tysiące biegaczy, którzy wzięli udział w piątej edycji AmberExpo Półmaraton Gdańsk. Na liście startowej największej imprezy biegowej w Gdańsku widniało blisko 6500 nazwisk dorosłych biegaczy oraz dzieci. Kolejny raz biegacze stworzyli w Gdańsku niepowtarzalną atmosferę i prawdziwe sportowe święto!

W niedzielę (28 października) zawodnicy tradycyjnie wystartowali na dwóch dystansach: półmaratonu oraz 5 km. Najlepszy wśród mężczyzn na dłuższym dystansie okazał się Kenijczyk Joseph Mutwanthei Mumo (01:07:32), który objął prowadzenie już na początku wyścigu. Drugi na podium był Łukasz Kujawski (01:07:40, Runnersi S7Banino), który przez cały dystans gonił Kenijczyka, ale nie udało mu się tego dokonać. Trzeci na tym dystansie był Andrzej Rogiewicz, który minął linię mety z wynikiem 01:08:08.

półmaraton gdańsk

Wśród kobiet triumfowała reprezentantka Białorusi – Iryna Somava (01:16:25, Grodnooblsport). Drugie miejsce na podium przypadło Aleksandrze Baranowskiej-Trzasko (01:21:55, El contragolpe). Trzecia wśród pań była Mariola Stasiewicz (01:22:48, MKS ŻAK Biała Podlaska).

Rywalizację wśród mężczyzn na dystansie pięciu kilometrów wygrał Michał Derdowski (00:16:18, LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz). Drugi był Maksymilian Kopiczko (01:16:22, ORKA Iława Polamp Giżycko. Trzeci na metę wbiegł Sebastian Szymański (00:16:23, Ruliński Running Team).

Najlepszą z kobiet była Magdalena Wielechowska (00:19:07, Naprzód Młociny). Drugie miejsce z czasem 00:19:35 zajęła Dominika Kłoda (ASICS FrontRunner Poland), a trzecie Zuzanna Głombiowska (BigYellowFoot Adventure Team, 00:20:06).

Ogromną popularnością cieszyła się rywalizacja Firmowa Piątka, która toczyła się w ramach Biegu na Piątkę. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt drużyn z całej Polski, a najlepsi okazali się reprezentanci STO 2 Kartuska Gdańsk. Drugą drużyną był team Jeppesen Running Team, a trzecią Kemira Sport Team.

Ponad pięćdziesiąt osób wzięło udział w Biegu z wózkiem dziecięcym w ramach Rodzinnego biegu z THULE na dystansach: 5 km i półmaratonu. Najlepsze mamy i ojcowie na obu dystansach zostali nagrodzeni wózkami biegowymi.

półmaraton gdańsk

„Chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim startującym, zarówno tym, którzy są z nami od lat, jak i tym, którzy wybrali nasz bieg po raz pierwszy. Jestem przekonany, że w kolejnym roku również spotkamy się na starcie. Zawsze najbardziej cieszą nas uśmiechy zawodników na starcie oraz już po zakończonym biegu. Kolejny raz Gdańsk pokazał, że biegami stoi, a ogromna fala zawodników zalała główne ulice miasta. Chcielibyśmy już teraz zaprosić wszystkich amatorów biegania na przyszłoroczny AmberExpo Półmaraton Gdańsk!”– powiedział Rafał Zakrzewski, dyrektor AmberExpo Półmaraton Gdańsk.

Tradycyjnie biegacze mijali na trasie najbardziej charakterystyczne miejsca na mapie Gdańska, jak: żurawie Kone, budynek Europejskiego Centrum Solidarności, Pomnik Trzech Krzyży, Zieleniak czy Halę Olivia. Meta zlokalizowana była w gościnnych progach AmberExpo – siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich.

półmaraton gdańsk

Dzień wcześniej, w sobotę (28 października) po raz kolejny w ramach AmberExpo Półmaraton Gdańsk rywalizowały dzieci w ramach zawodów biegowych Amber Kids, na dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat). W tych zmaganiach wzięło udział blisko pół tysiąca dzieci. Tego samego dnia o godz. 23:00 po raz pierwszy odbyła się tzw. Nocna Dycha, czyli pierwszy w historii AmberExpo Półmaraton Gdańsk bieg na dystansie 10 km. Najlepsza w tej nocnej rywalizacji okazała się kobieta – Anna Gosk (00:35:04, Podlasie Białystok). Druga była Mariola Sudzińska (00:36:52), a trzecia Marta Szenk (00:38:37).

Wśród mężczyzn na tym dystansie zwyciężył Radosław Zajk (00:35:09). Drugie miejsce na podium zajął Adam Kosznicki (00:35:18, AZS UG Gdańsk), a trzecie Sebastian Bielski (00:35:39, Team Iskierka).

półmaraton gdańsk

Dla wszystkich, którzy odwiedzili AmberExpo w miniony weekend czekały doskonałe atrakcje przygotowane przez partnerów i sponsorów biegu, między innymi strefa EXPO, strefa chill out Body Chief i specjalnie przygotowana strefa KIDS z różnorodnymi atrakcjami dla najmłodszych.

Organizatorzy AmberExpo Półmaraton Gdańsk zapraszają na przyszłoroczną edycję biegu. Więcej szczegółów już wkrótce na oficjalnej stronie zawodów.