Prestiżowy cykl Elemental Tri Series – obowiązkowy punkt na triathlonowej mapie Polski!

Prestiżowy cykl Elemental Tri Series w tym roku został rozegrany już po raz czwarty, kolejny raz w ramach zawodów rozgrywany był Puchar Polski w triathlonie. Tegoroczne zmagania to nie tylko zawody krajowych age-grouperów i profesjonalistów, ale również dwie międzynarodowe imprezy!

Inauguracja Elemental Tri Series 2018 odbyła się w ostatni weekend maja, tradycyjnie w Olsztynie. Data zawodów została przesunięta o dwa tygodnie ze względu na organizację międzynarodowej imprezy – Pucharu Europy w Triathlonie na dystansie sprinterskim (26.05), który po ośmiu latach przerwy ponownie zagościł w naszym kraju. Organizacja zawodów na takim poziomie okazała się strzałem w dziesiątkę. W rywalizacji nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie wzięło udział ponad 120 zawodników z 31 krajów świata! Dzień po tym wyścigu (27.05), na starcie w Olsztynie stanęło ponad 600 zawodniczek i zawodników, rywalizujących w ramach Elemental Tri Series i o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Polski w triathlonie w kategoriach: młodzicy na dystansie supersprinterskim, a także juniorzy młodsi i juniorzy na dystansie sprinterskim.

triathlon białystok

Podczas kolejnego etapu cyklu zawodnicy wzięli udział w rywalizacji duathlonowej w Blachowni k. Częstochowy (29.07). Punkty w ramach Pucharu Polski w Blachowni mogli zdobywać zawodnicy rywalizujący na sprincie w ramach kategorii: juniorzy i młodzieżowcy oraz na supersprincie: młodzicy i juniorzy młodsi.

Wielki finał cyklu, ponownie rozegrany został w Białymstoku (19.08). To tutaj odbyły się kolejne, międzynarodowe zawody w ramach tegorocznej edycji Elemental Tri Series – Turniej Nadziei Olimpijskich w Triathlonie na dystansach 0,4 km – 10 km – 2,5 km oraz 0,75 km – 20 km – 5 km. Do Białegostoku przyjechali młodzi zawodnicy z Polski, a także blisko 40 zawodników z: Węgier oraz Czech, żeby wyłonić najlepszych triathlonistów w poszczególnych kategoriach wiekowych.

elemental tri series

Każda kolejna edycja Elemental Tri Series cieszy się ogromną popularnością. Różnorodność dystansów i imprez towarzyszących sprawia, że jest to cykl dla każdego, więc grono chętnych do startu w cyklu z roku na rok się powiększa.

Triathloniści rywalizujący w ramach Elemental Tri Series 2018, mieli do wyboru jeden z trzech dystansów:
– olimpijski bez draftingu (1,5 km pływania – 40 km jazdy na rowerze -10 km biegu),
– sprinterski z draftingiem (0,75 km – 20 km – 5 km),
– supersprinterski z draftingiem (0,4 km -10 km – 2,5 km).

Dodatkowo, na dystansie olimpijskim, oprócz rywalizacji indywidualnej, zawodnicy mogli wziąć udział w sztafetach triathlonowych, w których jedna osoba płynie, druga jedzie na rowerze, a trzecia biegnie.

elemental tri series

Starty na poszczególnych etapach Elemental Tri Series 2018 przyciągnęły najlepszych polskich triathlonistówrywalizowali najlepsi polscy triathloniści, między innymi: Tomasz Brembor, Maciej Chmura, Tomasz Marcinek, Piotr Ławicki, Robert Wilkowiecki, Tomasz Szala, Przemysław Szymanowski, Filip Przymusiński, a wśród kobiet Aleksandra Jędrzejewska, Marta Sikora, Maria Pytel, Klaudia Petters czy Zuzanna Sudak.

Cykl Elemental Tri Series jest wyjątkowy również dlatego, że wspólnie z najlepszymi zawodnikami w kraju na linii startu stają amatorzy triathlonu oraz debiutanci, chcący spróbować swoich sił.

Kolejny raz imprezą towarzyszącą triathlonowi kolejny raz były zawody biegowe dla dzieci – Elemental Kids. Najmłodsi mogli ścigać się na trzech dystansach: 200 m (1-7 lat), 500 m (8-11 lat) oraz 1000 m (12-15 lat). W tym roku we wszystkich lokalizacjach cyklu Elemental Tri Series rozegrano również zawody biegowe dla dorosłych– 10K Run Series, na dystansie 10 km. Biegacze mogli rywalizować na trasach atestowanych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki.

puchar polski triathlon

Na zakończenie podsumowania garść statystyk…

W tym roku zostały rozegrane trzy etapy cyklu. Do udziału zgłosiło się łącznie 1632 zawodników i zawodniczek, a także 328 dzieci! Przeważającą ilość startujących w tegorocznym cyklu Elemental Tri Series kolejny raz stanowili mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Średni wiek zawodników startujących na dystansie olimpijskim to 38 lat, a na sprintereskim 30 lat. Najmłodsi triathloniści to zdecydowanie ci, którzy rywalizowali na supersprincie. Na tym dystansie średnia wieku uczestników wynosiła 22 lata.

Triathloniści rywalizujący na wszystkich etapach cyklu Elemental Tri Series 2018 zjedli ponad 1,5 tony owoców i wypili blisko 4280 litrów wody! Ponadto na trasach zawodów obecnych było prawie 250 funkcjonariuszy służb zabezpieczających i porządkowych oraz 100 wolontariuszy!